• Ayazağa Mah. Vadi İstanbul Alışveriş Merkezi Bulvar Etabı 2A Blok 9. Kat D: 68 Sarıyer / İSTANBUL
  • 0532 632 40 34
  • bilgi@jinederm.com
  • Pazartesi-Cuma: 10:00–17:00

Yağ ve Yumurta İle Cilt Gençleşmesi Olmaz

Yağ ve Yumurta İle Cilt Gençleşmesi Olmaz! Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Medikal estetik uzmanı ve Zein Obagi Danışman doktoru olarak köşemde değişik konular ile ilgili bilgi veriyorum. Her seferinde farklı alanlarda yazı yazmam, aldığım eğitimlerin çeşitli olmasından dolayıdır. Okuyucularıma yardım etmek ve bilgilendirmek için yazmak istediğim o kadar çok konu var ki. Email adresime göndereceğiniz konu isteklerini dikkate alarak yazılarıma çeşitlilik katacağım. Cilt Sağlığı Derneği kurucusu olarak, kadın ve erkeklerin umutlarını ve paralarını gasp eden, bilimsel temeli olmayan ve insanlara kalıcı zarar veren doğal reçeteler ve cilt kremleri hakkında sizi uyarmak istiyorum.

Yağ ve Yumurta İle Cilt Gençleşmesi Olmaz

Genç görünüm, lekesiz, kırışıksız yüzümüz olması için yapmayacağımız uygulama kalmadı. Televizyonda gündüz kuşağını izlediğimde duyduklarıma inanamıyorum. Hanımefendi çımış televizyona susam yağını yumurtaya katın, limon sıkın, elma sirkesi ekleyin vs vs .. diyor. Bizim zavallı Anadolu kadınlarımız da bunları uygulamak için hemen mutfağa koşuyor, bir çırpıda hazırlıyor ve uyguluyor. Sonuç? Gençleştiniz mi? Kırışıklarınız azal dı mı? Duvara yağ sürsen duvar parlar. Betona yumurta döksen beton gerilir. Cildinizin asılihtiyacı olan şey bu saçma reçetelerden onu korumanızdır. İster üzülün ister içerleyin ama böyle bir dünya yok. Kantoron yağını, susam yağını, badem yağını yüzünüze sürmenizin size hiçbir faydası yok. Aksine zararı var. Derinin bariyerini bozuyorsunuz. Bir de güneşe çıkıp saatlerce güneşleniyorsunuz. Oldu mu size cilt lekeleri. Bunları geçirmek için saçma formülleri bir de üstüne ekliyorsunuz…

Nemlendirici bağımlılığını duydunuz mu?

Sağlıklı cildin nemlendiriciye ihtiyacı yoktur. Sağlıklı cildin nemi vardır zaten. Eğer cildiniz kuru, hassas veya yıkadığınızda gerim gerim geriliyorsa bir sorunu var demektir Cilde ne kadar nemlendirici, aqualı veya vitaminli olsun, sürerseniz cildiniz o kadar zayıflıyor ve artık nemlendiricisiz yaşayamaz hale geliyor.

Güneş yaşlanmasını duydunuz mu?

Cildinizin bronzlaşması demek aslında derinin alarm vermesi demektir. Bir sorun oldu kendimi korumalıyım, melanositler aktive olsun diye alarma geçer. Tekrarlayan güneş hasarının sonucu ise leke, kırışıklık, erken yaşlanma, yüzde ve deride sarkma, deride ben ve et benlerinin oluşması ve deri kanseridir. Yüzünüze yapacağınız en önemli yatırım güneşten korunmaktır. Japon kadınları çözümü bulmuş ve deniz veya havuza girerken facekini denen bir maske kullanıyor. Siz bunu kullanmayacaksanız deniz saatinizi 10 dan önce ve öğleden sonra dörde ve sonrasına ayarlamalısınız. Mutlaka güneş kremi kullanın. UVA ve UVB etkisi iyi olanları seçin.

Ne yapmalısınız?

Cildiniz sağlıklı olduğunda, canlı, parlak, gergin, dolgun ve dış etkenlere yani soğuk ve sıcağa dayanıklı olur. Erken yaşlanma belirtilerini engellemek için cildinize özen göstermeli ve bakmalısınız. Bunu doğru ürünler seçerek yapın. Evde hazırlanan reçeteler ve doğal diye 3-5 liraya aldığınız kremler size zarar verir. Cildinizi uyaracak, canladıracak, DNA hasarını onaracak ürünleri tercih edin. Mutlaka sabah ve akşam yıkayın ve yağ dengesini koruyun. Otuzlu yaşlara geldiniz ve hala sivilceniz varsa, adet öncesi mutlaka sivilce çıkar ve lekesi aylarca kalırsa cildinizde bir sorun var ve düzeltmelisiniz demektir.