• Ayazağa Mah. Vadi İstanbul Alışveriş Merkezi Bulvar Etabı 2A Blok 9. Kat D: 68 Sarıyer / İSTANBUL
  • 0532 632 40 34
  • bilgi@jinederm.com
  • Pazartesi-Cuma: 10:00–17:00

Tüylenmenin Kalıcı Çözümü Var mı?

Tüylenmenin Kalıcı Çözümü Var mı? Kadınların onda birinde görülen ve özellikle adet dönemi ile artış gösteren tüylenmenin birçok nedeni vardır. Böbrek üstü bezinden fazla miktarda erkeklik hormonu (testosteron) salgılanması, şeker hastalığına yatkınlık, şişmanlık, menopoz hatta gebelik dahi tüylerde artmaya neden olabilir.

Tüylenmenin Kalıcı Çözümü Var mı?

Kadınlardaki tüylenme problemi ile birlikte adet düzeninde bozukluk, örneğin yılda 6 kereden az kanama görmesi veya adet aralarının 35 günden uzun olması varsa polikistik over sendromu araştırılmalı. Fenitoin, steroid, valproat gibi bazı ilaçların tüylenme artışına neden olduğu biliniyor. Testosteron hormonunun artışını azaltmak için verilen ilaç tedavilerinin gözle görülür kıl azaltma etkisi 6 aydan önce başlamaz. Kilolu kadınların zayıflaması ve şeker hastası olan kadınların şeker ilaçlarını kullanması hastalığa bağlı olarak kalınlaşan tüylerin tekrar incelmesini sağlar.

Tüylenmeye lazerle kalıcı çözüm

Tüylenmenin kısa süreli çözümleri arasında ağda, tüy dökücü kremler ve tüyleri iple alma gibi yöntemler bulunuyor. Tüylenme tedavisinde kalıcı çözüm arayanlar lazer veya epilasyon yöntemini uygulayabilir. Kıl kökünün harabiyetine neden olan bu uygulamalar ile kalın tüyler etkili şekilde azaltılabiliyor. Bu uygulamalar için herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. 12 yaşından sonra lazer uygulaması yapılabilir. Verilen ışınlar derinin altına geçmediği ya da geçse de etkisi olmadığından problem oluşturmaz. Lazerle tüy tedavisinde belirgin olarak kalıcı sonuç almak için en az 6 – 10 seans uygulama yapılması gereklidir. Ayrıca her uygulamada anogen kıllar etkilendiği için kontrollere mutlaka gidilmelidir. 15 gün sonra tekrar çıkan tüyler tedavi edilmelidir. Lazere gitmeden önce ağda veya sir ile kıllar alınmamalıdır. Tüyler lazerden önce permatik ile kısaltılabilir. Lazerden sonra hafif bir kızarıklık tüy kökü olan yerlerde olabilir.

Lazer güvenli bir uygulama olsa da bazen deride renk değişikliği örneğin bölgesel beyazlama ya da kararma olabilir. Bu durum genelde bir sene içinde düzelir. Ebru Ünal Kadın Sağlığı Ünitesi’nde bu sorunu yaşayan kadınlara Zein Obagi’nin uyarıcı ürünlerini, peeling ve retinollü krem tedavilerini veriyoruz. Bu şekilde renk değişikliği daha kısa bir sürede normale dönüyor.

Lazer uygulamasında deride su toplaması, yanma, keloid oluşumu nadir olarak görülebiliyor. Bu sorun daha çok koyu renkli kişilerde oluşuyor. Koyu deri rengi olan kişiler renklerine uygun lazer tipi kullanılması ile bu sorunları yaşamayabilir.