• Ayazağa Mah. Vadi İstanbul Alışveriş Merkezi Bulvar Etabı 2A Blok 9. Kat D: 68 Sarıyer / İSTANBUL
  • 0532 632 40 34
  • bilgi@jinederm.com
  • Pazartesi-Cuma: 10:00–17:00

Saçlarınız mı dökülüyor?

Saçlarınız mı dökülüyor? Kafamızda yaklaşık 100 bin adet saç teli var. Bunların her gün 100 tanesinin dökülmesi normaldir. Saçınızın daha çok döküldüğünü düşünüyorsanız yapmanız gereken bazı basit test, tedavi ve uygulamalar var.

Saçlarınız mı dökülüyor?

Öncelikle saçınıza uyguladığınız boya veya kimyasal işlemler saç dökülmesine sebep oluyor olabilir.  Bu nedenle yaptığınız işlemleri en az düzeyde tutmak saç sağlığı açısından çok önemlidir.

Kadınların yeni dünya yapısında ince görünmeleri mecburiyeti hissinden dolayı birçok kadında beslenme sorunu var. Bunun sonucu da vücuda alınan demir ve D vitamini düzeyi az kalıyor. Her ay adet gören kadının kaybettiği kan nedeniyle demir miktarı vücudunda düşer. Eğer bunu yediklerinden karşılayamıyorsa demir eksikliği sorunu oluşur. Vücut kandaki demiri yükseltmek için hayati olmayan organlara verdiği demirde kısıtlamaya gider ve hatta onlardan geri alır. Bu uygulamasına en önce saçtan başlar. Saç köklerindeki demiri geri aldığı için saç dökülmesi oluşur. Muayeneye gelen  saç dökülmesi şikayeti olan kadınlarda demir eksikliği çok sık görülüyor. Bu nedenle size de kan sayımı veya demir seviyesi testi yaptırmanızı öneririm, ve eğer düşükse mutlaka yükseltmek için en az 3 ay demir tedavisi almalısınız.

D vitamini güneşin etkisi ile deride yapılsa da 25 yaşlarından sonra barsaktan D vitamini emilimi öne geçmektedir. Bu nedenle beslenme sorunu olan, düzensiz beslenen hep, bina içinde çalışan kişiler takviye D vitamini alarak yükseltme yapmalıdır.  D Vitamininin normale gelmesi ile de saç dökülmeniz azalabilir.

Bazı kişilerin tiroid bezleri normalden az veya çok çalışabilir. Her iki durum da saç dökülmesine sebep olur. Saç dökülmeniz araştırılırken tiroid beziniz ile ilgili testlerinde yapılması gereklidir.

Saçlarınızın daha iyi görünmesi için kullandığınız şampuanın marka veya içeriğini 6 ayda bir değiştirmenizi öneririm.

Ayrıca kliniğimizde de uyguladığımız kafa derisine yapılan PRP tedavisinin kadın tipi kellik veya saç dökülmesinde faydası vardır.

Doğum sonrası, ameliyat sonrası veya ateşli bir hastalıktan yaklaşık 3-6 ay sonra saçlarda dökülme olabilir. Bu kendiliğinden düzelen bir durumdur.