• Ayazağa Mah. Vadi İstanbul Alışveriş Merkezi Bulvar Etabı 2A Blok 9. Kat D: 68 Sarıyer / İSTANBUL
  • 0532 632 40 34
  • bilgi@jinederm.com
  • Pazartesi-Cuma: 10:00–17:00

Kimyasal Peelingden Sonra Ne Yapmamalısınız

Kimyasal Peelingden Sonra Ne Yapmamalısınız? Kimyasal peeling sivilce, akne izi, kırışıklık ve lekelerin giderilmesi için yapılan bir müdaheledir. Bunların yanında cilt bakımı olarak da yaptırabilirsiniz. Kimyasal peeling kolay uygulanır olduğu gibi hızlı, etkili ve belirgin sonuçlar verdiği için kadın ve erkekler arasında ciddi ilgi görmeye başlamıştır.

Kimyasal Peelingden Sonra Ne Yapmamalısınız

Aslında peeling oldukça eski bir uygulamadır. Eski Türkler’in dahi peeling yaptığı bilinmektedir. Nasıl mı? Çok sıcak suyu veya cismi cilde değdirerek soyma yapılıyordu. Kleopatra sütten geliştirilen laktik asit kullanarak genç kalmayı başarmıştı. Yüzyıllar içinde değişik asit kokteylleri denenerek geliştirilen birçok peeling yöntemi var. Ben kliniğimde çok güvenli ve diğer markalara göre en az yan etkili Zein Obagi peelingini kullanıyorum. Zein Obagi ürünleri Amerika kaynaklı ve tüm dünyada en iyi kliniklerin tercih ettiği bir ürün. Bu ürün sadece doktorlar tarafından uygulanabilmektedir.

Etrafınızda kimyasal peeling mağduru olduğunu söyleyen ve bunu “aman sakın yaptırmayın” diye anlatan birçok arkadaşlarınız var değil mi? Veya “yaptırdım ama fazla bir fark görmedim” diyenler ile karşılaştınız mı?

Peeling işleminden zarar gören ya da beklediği sonuçları alamayan bu kadar insan olmasının bir nedeni de kimyasal peeling konusunda yeterince bilgilendirilmemiş olmalarıdır. Tedaviden sonra uzak durmaları gereken uygulamalar ve hangi durumlarda acil olarak doktorlarına ulaşmaları gerektiği konusunda kişilerin mutlaka bilgilendirilmesi gerekmektedir.

Her şeyden önemlisi şunu bilmelisiniz; kimyasal peeling işlemi yüzünüzün alt-üst deri arasındaki bariyerini bozacak olan bir müdaheledir. Yani peeling yaptırdıktan sonra ilk hafta cildiniz kesinlikle soyulacaktır. Bunun anlamı alt deri yeni deri üretmeye ve bunu üste doğru ilerletmeye başlar. En üst deri de alttan gelen deri sonucunda yılanın deri değiştirmesi gibi ayrılmaya başlar. Bu ayrılma sırasında cildiniz mikroplara karşı savunmasız olacağından elinizi kesinlikle yüzünüze götürmemeniz gerekmektedir.

Kimyasal peeling işleminden sonra aşağıda sıraladığım konulara dikkat edilmesi çok önemlidir.

  • Kedi köpek besliyorsanız 1 hafta ayrı kalmanız sizin için en iyisi olur.
  • Yüzünüzü hafif bir yıkama jeli ile yıkayın ve sonrasında mutlaka temiz bir havlu ile kurulayın.
  • Eşiniz 1 hafta boyunca yanaktan öpücük alamaz. Misafirlerinizi ağırlarken öpüşmek yok.
  • En önemli şeylerden bir diğeri ise alttaki deri çoğalırken üstten ayrılmaya başlayan deriye saygı göstermelisiniz. Yani kesinlikle yüzünüzü soymayacaksınız. Erken soyulma sonucu tam olgunlaşmamış alttaki deri kırmızı bir şekilde iz bırakmaya hazır hale gelir.
  • Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise banyo yapmak. Duşa girdiğinizde avuç dolusu suyu yüzünüze elinizle çarpacak şekilde temas ettirin ve yüzünüzü kesinlikle sıcak suyun altında tutmayın.
  • Deriniz su ile temas ettiğinde üstteki ölü deri yumuşayacaktır ve hemen soyulacaktır. Yüzünüzün derisinin yumuşamamasına özen gösterdiniz ama oldu. Kesinlikle yüzünüzü keselemeyeceksiniz, derinizi eliniz ile soymayacaksınız.

Alttan gelen deri olgunlaştıkça üst ölü deri ile arasındaki bağlar kopacak ve deri ayrılacaktır.

Bu önlemlerin hepsini yaptınız mı? Tebrik ederim.

Şimdi temiz, lekesiz, sivilcesiz ve siyah noktasız yeni derinizin tadını çıkarın.

Kimyasal peeling uygulamaları için lütfen kliniğimizi arayın.