• Ayazağa Mah. Vadi İstanbul Alışveriş Merkezi Bulvar Etabı 2A Blok 9. Kat D: 68 Sarıyer / İSTANBUL
  • 0532 632 40 34
  • bilgi@jinederm.com
  • Pazartesi-Cuma: 10:00–17:00

Ergen sivilcesi mi erişkin sivilcesi mi?

Ergen sivilcesi mi erişkin sivilcesi mi? Lise ve üniversitedeyken sivilceleriniz vardı. Artık 20 li yaşların sonundasınız hatta 30 lu yaşlara geldiniz ama hala sivilceler peşinizi bırakmıyor mu? Adet öncesi artıyor ve bir sivilcenin lekesi neredeyse 3-4 ay yüzünüzde kalıyor mu? Merak etmeyin yalnız değilsiniz.

Ergen sivilcesi mi erişkin sivilcesi mi?

Erişkin aknesi düşündüğünüzden daha fazla kişide bulunur. Ergenlik dönemindeki aknelerden birkaç yönden farklıdır.

Ergenlik sivilcesinin sebebi ciltteki yağ bezlerinin salgısının artması ve gereğinden fazla yağ oluşmasıdır. Erişkin sivilcenin sebebi ise hormonal değişikliklerdir. Yaş ilerledikçe hücre yenilenmesi azalır bu nedenle yağlanma olur ve bu yağ iltihap, sivilce ve siyah noktalara neden olur.

Ergenlik sivilcesi tüm yüzde, sırtta, omuzda ve göğüs bölgesinde olur. Erişkin sivilceleri ise yüzün alt kısmı, çene ve alt yanakta sık olur.

Ergenlik sivilcesinin tedavisi de erişkin sivilcesinden farklıdır. Yeni oluşmaya başlayanlarda, genç ciltte, yoğun bir tedavi ile fazla yağ üretimini kontrol altına alarak bakterilerin azalması hedeflenir, burun ve yanak derisinin kuru ve parlak olması sağlanır.

Erişkin cildi ise hassas, kırılgan ve yumuşaktır, bu nedenle kurumaya çok yatkındır. En iyi tedavi, en tahammül  edilebilen tedavidir. Ayrıca erişkin kadınlar fondöten kullanmayı sevdikleri için, uygulanan tedavinin yüzü daha pürüzsüz olmasını sağlamalı ve yapacakları makyajı etkilememelidir. Soyulma veya kabarma oluşturulmamalıdır.

 

Neyse ki ZO Cilt Sağlığı ve ZO tıbbi ürünlerinin her yaştan kadın ve erkeğin  yüzünde ve sırtındaki siyah nokta ve  sivilceyi tedavi edecek geniş bir ürün grubu var. Sivilcelerden ve bıraktıkları lekelerden kurtulmanın yanında cildinizin sağlığını da hedefleyen ZO ürünleri gün geçtikçe daha çok kişi tarafından hayranlıkla kullanılmaktadır. Kullanımı sonucu memnuniyet seviyesi %100’dür, sonucu herkes hemen fark eder.

Ebru Ünal Kadın ve Cilt Sağlığı kliniğinden ZO Medical ve ZO Skin Health ürünlerini temin edebilirsiniz.