• Ayazağa Mah. Vadi İstanbul Alışveriş Merkezi Bulvar Etabı 2A Blok 9. Kat D: 68 Sarıyer / İSTANBUL
  • 0532 632 40 34
  • bilgi@jinederm.com
  • Pazartesi-Cuma: 10:00–17:00

Cilt lekelerinden kaçmak mümkün mü?

Cilt lekelerinden kaçmak mümkün mü? Yüzde lekelerin gelişmesi hayatın acı bir gerçeğidir. Eğer çok erken yaşta siyah veya kahve rengi lekeler oluşmuşsa bu yaşam tarzınıza ve genetiğinize bağlıdır. Maalesef 30 yaştan sonra hepimiz bu cilt lekeleri ile tanışacağız. Ciltte koyu lekeler oluşmasına birden fazla faktör neden olur, ilk olarak melanin (renk düzenlemesi yapan madde) miktarında artış başlar. Hiperpigmentasyon yani cilt lekelerinin temel sebebi güneşin UV ışınlarıdır. Ama siyah lekeler melasmaya bağlı veya sivilce veya ciltte tırnak izi vs gibi travmaya bağlı oluşabilir. Ama bunda dahi asıl suçlu güneş ışığına maruz kalmaktır.

Cilt lekelerinden kaçmak mümkün mü?

Melasma nedenleri

Gebelik sırasında oluşan hormon değişiklikleri melasmaya sebep olur, buna gebelik maskesi de denir. Gebelerin %70’inde yüzlerinde, dudak üstünde, yanaklarda ve alında kahverengi koyu yama şeklinde lekeler oluşur. Melasma doğumdan sonra genellikle kendiliğinden geçer. Ama her zaman bu şekilde kolay düzelmeyebilir. Gebelikte veya emzirme döneminde Zein Obagi’nin geliştirdiği güneş kremi veya leke tedavisinde kullanılan Brightalive ürünlerini güvenli şekilde kullanabilirsiniz. Böylece gebelik maskeniz oluşmaz.

Postinflamatuar Hiperpigmentasyon (iltihap iyileşmesi sonrası lekeler)

Sivilce geçtikten sonra aynı yerde siyah, kahverengi lekeler oluşur. Bu lekelerin geçmesi bazen aylar sürebilir, hatta bazıları tamamen kaybolmaz. Ayrıca şunu da söylemeliyim ki esmer tenliler PİH oluşturmaya daha yatkındır. PİH oluşmasını engellemede yapılacak ilk önlem yara iyileşirken güneşe maruz kalmamaktır.

Dr. Zein Obagi, ZO hidrokinon içermeyen Hiperpigmentasyon tedavisi setini, ciltte oluşan bu lekeleri, cilde herhangi bir yan etki ve zarar oluşturmadan tedavi etmek için geliştirdi. Bu sette cildin rengini dengeleyip ayarlayan, cilt yapısını canlandıran ve cildi yenileyen 5 ürün bulunmaktadır.

• BRİGHTENEX ; hidrokinon içermeyen cilt beyazlaştırıcı ve ton düzeltici krem
• RESTORACALM; sakinleştirici etkili iyileşmeye yardımcı krem
• RETAMAX; Aktive Vitamin A Mikro emülsiyon
• Ossential Daily Power Defense; yavaş salınımlı retinol, antioksidan ve DNA onarıcı enzimler içerir
• Oclipse-C Broad-Spectrum Sunscreen SPF 50
Erken teşhis ve tedavi ile siyah lekeler, kahverengi yamalar ve hiperpigmentasyon ve güneş hasarının diğer belirtileri düzeltilebilir. Ciltteki renk değişiklikleri ve lekeler daha yaşlı görünmenize neden olur. Eğer güneşe maruz kalacak şekilde dışarda vakit geçirecekseniz her 2 saatte bir güneş kreminizi sürmelisiniz.