• Ayazağa Mah. Vadi İstanbul Alışveriş Merkezi Bulvar Etabı 2A Blok 9. Kat D: 68 Sarıyer / İSTANBUL
  • 0532 632 40 34
  • bilgi@jinederm.com
  • Pazartesi-Cuma: 10:00–17:00

Cilt Lekeleri

Cilt Lekeleri; Geçen yılların ve yaşam şekillerinin etkisi ile insanların ciltlerinde lekeler oluşabilmektedir. Bazıları kısa bir sürede geçerken bazıları tedavi edilmediği taktirde kalıcı olabilir. Yüzdeki lekeler güneşe bağlı olarak, sivilce iyileşmesinden dolayı ve gebelik nedeniyle oluşabilir.

Cilt Lekeleri

Cilt lekelerinin en dikkat çekenlerinden biri gebeliğe bağlı yama şeklinde oluşan ve melazma denilen lekelerdir. Bu lekeler genellikle bir sene içinde geçmektedir. Gebelerde sık görülen bir durumdur, fakat gebe olmayan kadınlarda da gelişebilir. Hatta erkeklerin de yüzünde yama şeklinde lekeler oluşabilir. Melazma koyu renkli cildi olanlarda ve güneşli bölgelerde yaşayanlarda daha fazla görülür.

Yüzdeki lekeler açık kahve rengi, koyu kahve renginde, gri veya mavi olabilir. Yanak, alın, üst dudak, burun, çene ve hatta boyunda bile gelişebilir. Bu şekilde olan lekeleri açmak için hastalarımıza Ebru Ünal Kadın Sağlığı Ünitesi’nde Zein Obagi ürünlerini öneriyoruz. Genellikle iki ay içinde renkte açılma oluyor. Buradaki renk koyuluğuna neden olan çıldırmış melanositlerin hizaya sokulması amaçlanıyor. Bu süre sonunda uygulanan Zein Obagi marka  kimyasal peelinglerle lekeler büyük oranda kaybolmaktadır.

Obagi Blue Radiance Peel (cilt soyucu) cildin soyulmasını sağlayarak cilt problemlerini tedavi eder. Diğer cilt soyucularından farklı olarak daha kısa sürede ve daha kolay iyileşme sağlar. Bir yandan cildi yenilerken, diğer yandan ciltteki kahverengi lekeleri, güneş lekelerini ve sivilceleri tedavi eder ve aynı zamanda cilt yapısını canlandırır. Blue Radiance hemen fark edeceğiniz sağlıklı ve canlı bir cilde kavuşmanızı sağlar.

Sivilceden sonra oluşan lekelere postinflamatuar hiperpigmentasyon denir ve bu kişilerin tedavisinde mutlaka kullanılan kremler melanositleri stabilize etmelidir. Bu kişilerin kimyasal peeling yaptırmadan önce mutlaka ciltlerinin tedavi ile belli bir kaliteye getirilmesi gereklidir. Kimyasal peeling uygulamasından önce ve sonra dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili Kimyasal Peelingden Sonra Ne Yapmamalısınız başlıklı yazımı okuyun.

Lazer sonrası genellikle koyu renk artışı veya ciltte beyazlama şeklinde lekeler görülebilir. Temelde oluşan sorun melanositlerin hasarına bağlı olduğundan melanositleri düzenleyen ürünlerin kullanılması lazım.

Cilt lekeleri olan veya cilt lekelerine yatkınlığı olanlar dışarı çıkarken en az 30 koruma faktörlü bir güneş kremi kullanmalıdır. Ayrıca yüzlerini ve boyunlarını güneşten koruyacak şapka takmalılar.