• Ayazağa Mah. Vadi İstanbul Alışveriş Merkezi Bulvar Etabı 2A Blok 9. Kat D: 68 Sarıyer / İSTANBUL
  • 0532 632 40 34
  • bilgi@jinederm.com
  • Pazartesi-Cuma: 10:00–17:00

Botoksla Terleme Tedavisi

Botoksla Terleme Tedavisi, Vücudumuzdaki terleme yapan bezlerin büyük çoğunluğu koltuk altında bulunur. Bazı kişilerde bu bezler olması gerektiğinden fazla çalışır ve ciddi şekilde kıyafetlerinde ıslanmaya neden olur. Lazer ile tüylerin tedavi edilmesi işleminden sonra da burdaki ter bezlerinin fazla çalıştığı ve ıslanma sorununa neden olduğu görülmektedir. Bazı kişilerde ise buranın sürekli ıslak kalması sonucu koltuk altına yeleşen bakteriler nedeniyle kötü koku oluşur.

Botoksla Terleme Tedavisi

Koltuk altında bulunan ter bezlerinin infekte olması ve iltihaplanması ile hidradenitis supiratuva denen bir deri hastalığı da görülebilir.

2004 yılında botoksun koltuk altı terlemesi tedavisi için uygulanması FDA tarafından onay aldı. Bundan sonra milyonlarca kişi bu tedaviyi uyguladı.

Terleme ve koltuk altı terlemesine bağlı burada bakteri gelişmesi ve koku oluşması sorunu botulinum toksininin koltuk altı derisine uygulanması ile durdurulabilir. Bu ilacın yaptığı etki ile ter bezleri artık ter üretmemektedir, yani Onabotulinotaksin A olarak bilinen ilaç ter bezlerine çalış emrini veren kimsal maddelerin etkisini geçici olarak durdurmaktır.

Geçici denen süre 4-6 ay arasındadır.  Ama terlemenin neredeyse 1 yıl kadar azaldığını gösteren klinik çalışmalar vardır. Botoks etkisi ile terleme %87 oranında azalır ve belirgin bir kuruluk elde edilir.  Uygulama yaz veya kış aylarında yapılabilir.

Botoks ile terlemenin önlenmesi tedavisinde uygulama yapılacak deriye 1 saat öncesinden uyuşturma etkisi olan anestol veya emla sürüyoruz. Böylece uygulama sırasında ağrı hissetmezsiniz.

İşlemin nihai etkisi, enjeksiyon işlemininden en fazla 2 hafta sonra görülür.