• Ayazağa Mah. Vadi İstanbul Alışveriş Merkezi Bulvar Etabı 2A Blok 9. Kat D: 68 Sarıyer / İSTANBUL
 • 0532 632 40 34
 • bilgi@jinederm.com
 • Pazartesi-Cuma: 10:00–17:00

Akne neden olur?

Akne neden olur? Ergenliğin başından yetişkinliğin ileri dönemlerine kadar devam edin akneler, pilo sebosyöz ünitenin fonksiyon bozuklukları sonrasında ortaya çıkmaktadır. 12 – 24 yaş arasındaki kişilerin yüzde 85’inde akne problemi görülmektedir. Puberteye girildiğinde androjen seviyesinin artmasına bağlı sebosyöz bezler çalışmaya başlar ve sebum üretir. Androjen artışı devam ettikçe sebosyöz bezler de fazla büyüme oluşur ve iltihap hücreleri buraya gelir. Sebum çok güçlü iltihap yapıcı etkisi olan bir maddedir ve artması akne ve skar oluşmasına neden olur. Sebum ayrıca keratinositlerin düzenli bir şekilde olgunlaşmasına da engel olur. Sebum artışı ve keratinosit bozukluğu por denen gözeneklerin tıkanmasını ve bunun sonucu beyaz komedon oluşmasını sağlar.

Akne neden olur?

Bunun içindeki madde oksite olduğunda siyaha dönüşür ve siyah komedon denir. Siyah komedonlar sıklıkla porların geniş olduğu burunda bulunur.

Vücudun savunma sistemi olan immün sisteminin artan sebuma olan cevabı, sebumun kıl kökü içinde sıkışması ve burada bakterinin çoğalması ile deride iltihaplı kistik lezyonlar gelişir ve akne skarına yol açan iltihabın yoğunluğu akne lezyonlarının yayılmasına, nodül ve daha çok kist oluşmasına neden olur. Zamanla, burada devam eden iltihabik durum nedeniyle ciltte renkte değişiklikler, cilt yapısında bozulma ve akne izleri oluşur.

Akneye sebep olan faktörler

 1. Kalıtsal
 2. Deride keratinizasyon olayında bozukluk olması
 3. Yaşam şekli; mesela sebum üretimini arttıracak şeyler; sauna, sıcak duş, buhar banyosu, fazla yüksek aktivite sonucu terleme veya sıcak hava
 4. Diyet; hormon verilen ineklerin sütlerini ve bu sütlerden elde edilmiş ürünleri tüketmek.
  • glisemik indeksi yüksek beslenmek
  • kafein
 5. Cilde uymayan ürünler kullanmak; nemlendiriciler, cildi zayıflatan yağ bazlı makyaj
 6. Hormonal bozukluklar; PCOS, adet dönemine bağlı hormonal değişiklikler, gebelik
 7. Akne lezyonlarını hastanın tetiklemesi; beyaz komedonları sıkmak, kistleri sıkmak. Bu tutum daha fazla iz kalmasına neden olur ve deride renk değişikliğini arttırır.