• Ayazağa Mah. Vadi İstanbul Alışveriş Merkezi Bulvar Etabı 2A Blok 9. Kat D: 68 Sarıyer / İSTANBUL
  • 0532 632 40 34
  • bilgi@jinederm.com
  • Pazartesi-Cuma: 10:00–17:00

Ah bu sivilceler!

Ah bu sivilceler! Oğlum şu anda 12 yaşında, ben daha ne zaman büyüdüğünü anlamadan bir anda siyah nokta ve sivilceler çıkmaya başladı. Aslında tüm ebeveynlerin kanıksadığı, gelişimin parçası yani büyümenin belirtisi gibi görünen sivilceler tüm ergenlerde olduğu gibi benim oğlumda da strese neden oldu. Tabi ki şimdi sizinle paylaşacağım tüm müdahaleleri oğluma başladım ve artık her şey kontrol altında.

Ah bu sivilceler!

Neden sivilcelerin normal olduğunu düşünüp “Hiç müdahale edilmemeli, kendi kedine iyileşmeli” diye bir tabu hepimizin kafasında var? Ergenlik dönemi kişinin kendine güven duygusunun geliştiği sıkıntılı bir dönemdir. Maalesef genelde ergenler kendilerini hiç beğenmezler. Hatta herkesin kendinden daha güzel olduğunu sanırlar. İşte bu hassas dönemde sivilceli gençleri sivilceleri ile ilgili zamana ve kadere bırakmak onların içlerine kapanık, çekimser bireyler olmasına neden olabilir. Sivilcelerin tedavisi hem gencin cilt sağlığı hem de ruh sağlığı açısından çok önemli.

Sivilce neden olur?

Cinsiyet hormonlarının çalışmaya başlaması ile deride bulunan sebasyöz bez denen yapılar daha çok büyür, salgıları artar. Burada biriken salgılar önce beyaz noktaya ve sonra siyah noktaya dönüşür ve daha sonra burada bazı bakterilerin gelişmesi ile sivilce haline gelir.

Sivilce oluşması engellenebilir mi?

Evet. Her gün düzenli olarak yüzünüzü sabah akşam yıkayarak ve yağ kontrolü yaparak sivilcelerin oluşumunu baştan engellersiniz.

Sivilceler sıkılmalı mı?

Hayır. Kırmızı ve şiş hale gelmiş veya içinde irin bulunan sivilceyi kesinlikle sıkmayın. Gittiğiniz güzellik merkezlerin de de sıkılmasına sakın izin vermeyin.

Siyah noktalar nedir?

Sebasyöz bezlerin tıkanması ve içinde salgılarının birikmesi nihayetinde siyah nokta oluşur. Eğer bu siyah noktalar temizlenmezse sonunda mutlaka sivilceye dönüşür. Bu nedenle sivilce tedavisine başladığım tüm hastalarıma siyah noktalarını mutlaka temizletmesi gerektiğini söylüyorum. Siyah noktalar elle sıkılmamalı, bu işlem biriken maddenin daha derine giderek iltihabı arttırmasına neden olabilir. Mutlaka komedon çubuğu ile temizlenmelidir. Böylece derinin daha altına gitmesi engellenir.

Sivilce olduktan sonra tedavisi zor mu?

Sivilcesi olan kişilerin ciltleri yağlıdır. Yüz, sabah akşam yıkanmalı, yağ kontrolü yapılmalı ve her gün eksfoliasyon yapacak peeling yani soyucular kullanılmalıdır. Böylece sebasyöz bezlerin ağzı açık kalması sağlanır. Bazı kişilerde hap veya antibiyotikli kremlerde kullanılması gerekebilir. İstikrarlı bir şekilde tedavilerine devam etmeleri gereklidir. Ben kliniğimde Zein Obagi yani ZO Medical ürünlerini kullanıyorum ve 3 aylık tedavi sonrasında ciddi şekilde iyileşme oluyor.

Sivilcesi olan kişiler nelere dikkat etmeli?

Sivilcesi olan kişiler kesinlikle kapatıcı veya fondöten kullanmamalıdır. Eğer mutlaka kullanmaları gerekli ise su bazlı olan makyaj ürünleri seçmelidir. Süt ve süt ürünlerinde hormon bulunduğu için bu gibi ürünleri tüketmemeliler. Mutlaka güneş koruyucu kullanmalılar. Sıcak ortamlar mesela hamam veya saunayı kullanmamalılar.